اجراي كانون ارزيابي مديران / شركت ماشين‌سازي اراك
اجراي كانون ارزيابي مديران / شركت كشتي‌سازي اروندان
طراحي و اجراي كانون ارزيابي مديران / شركت بازرگاني توسعه نيشكر و صنايع جانبي
مدل بلوغ قابليت‌هاي منابع انساني - مدل بقا
زيرساخت‌هاي مديريت منابع انساني در سازمان‌هاي فرآيندي
چگونه منابع انساني را به واحدي استراتژيك در شركت تبديل كنيم؟
كانون ارزيابي و توسعه مديران
نيگل پوا
 
 
سرمايه انساني: عامل موفقيت سازمان‌ها
نوشته گروه منابع انساني مشاوران آريانا
   

تمام سازمان‏ها به دنبال جذب و از آن مهم‏تر حفظ و توسعه بهترين افراد براي انجام فرايندهاي جاري و فعاليت‌هاي آتي خود هستند، تا از اين طريق بتوانند اهداف و استراتژي‌هاي از پيش تعيين شده را محقق سازند. به همين سبب، سازمان‏ها در هنگام استخدام و يا انتصاب افراد در شغل‏ها و مناصب بالاتر، سعي مي‏كنند با استفاده از رويه‏ها و فرايندهايي خاص، از استخدام افراد مناسب و برنامه‌ريزي براي توسعه كاركنان اطمينان يابند.

منابع انساني و رشد و توسعه آن از چنان اهميتي برخوردار است که نورتون و کاپلان يکي از وجوه چهارگانه ‌کارت امتيازي متوازن را براي توسعه و عملياتي كردن استراتژي‌هاي سازمان - وجه رشد و يادگيري- به آن اختصاص داده‌اند و در آن به نحوه ‌افزايش سرمايه ‌انساني، سرمايه ‌سازماني و سرمايه ‌اطلاعاتي که با توسعه کارکنان به دست مي‏آيد، اشاره مي‏کنند.

از همين رو، منابع انساني و توسعه آن به يكي از مهم‌ترين عوامل موفقيت سازمان‌ها تبديل شده است. طرح و گسترش مفاهيمي مثل كشف و مديريت استعدادها، جانشين‌پروري، پرورش و توسعه كاركنان، شايسته‌سالاري و توجه جدي سازمان‌ها به نظام‌هاي كنترل و سنجش عملكرد، فرايندهاي استخدام و ارتقا و برنامه‌ريزي آموزشي كاركنان، نشان‌گر اهتمام جدي سازمان‌ها به مقوله توسعه منابع انساني مي‌باشد.

آمارهاي موجود نشان مي‌دهد که ارزش بازار سازمان‌ها تا حدود زيادي (گاهي تا 90 درصد) به دارايي‌هاي نامشهود آنها بستگي دارد؛ که از جمله مهم‌ترين آنها مي‌توان به استعداد، سرعت و انعطاف در مواجهه با شرايط متغير، ظرفيت يادگيري، فرهنگ کار، مسئوليت‌پذيري و نحوه جبران خدمت، تشريک مساعي و کار تيمي و در نهايت ارزش عملکرد تيم مديريت سازمان و توانايي سازمان براي تربيت مديران اثربخش اشاره کرد.

رعايت تناسب استعدادهاي فرد با نيازمندي‏هاي شغل در هنگام انتخاب افراد براي استخدام و انتصاب به مشاغل بالاتر، اهميت بسياري دارد. تحقيق‏هاي وسيع انجام شده در سازمان‏ها نشان مي ‏ دهند كه تنها 17 درصد از كاركنان با همه توان، استعداد وانگيزه خود درگير كار هستند ، 63 درصد در حد معمول و در چارچوب حداقل استانداردها و انتظارها كار مي‏كنند و 20 درصد بقيه (به دليل عدم تناسب استعداد، تمايل، علاقه‌ و شخصيت خود با شغل) نه تنها ناراضي و ناراحت هستند بلكه اصرار دارند كه ناخشنودي و نارضايتي خود را به كاركنان ديگر نيز انتقال دهند. اين امر مويد آن است كه روش‏ها و فرايندهاي استخدام و انتصاب نظام‏مند نبوده و نتيجه آنها تفاوت چنداني با انتخاب تصادفي ندارد.

انتخاب، توسعه و ارتقاي توانمندي‌هاي اعضاي سازمان از يك سو، نيازمند شناخت دقيق از شايستگي‌هاي مورد نياز سازمان و از سوي ديگر شناخت نقاط قوت و ضعف (زمينه‌هاي قابل بهبود) افراد در مقايسه با معيارهاي مورد نظر سازمان مي‌باشد. بنابراين قبل از هرگونه استخدام يا انتصاب جديدي بايد شايستگي‌هاي داوطلب را با توجه به معيارهايي كه از پيش تدوين شده‌اند، مورد ارزيابي قرار داد و برمبناي آن تصميم‌گيري نمود.

از اين رو، نخستين و مهم‏ترين گام در مديريت منابع انساني و توسعه عملکرد سازمان، ارزيابي افرادي است که در سازمان به فعاليت مشغول هستند. به عبارت ديگر، بايد شايستگي‏هاي افراد و مسير توسعه‌اي آنان مشخص شود تا در انجام وظايف محوله، پذيرش مسئوليت‌ها و تحقق برنامه‌هاي سازمان مثمر ثمر واقع شوند.

از سوي ديگر، همان‌گونه که سازمان‌ها به شناخت کارکنان خود نياز دارند تا بر اساس آن وضعيت نيروي انساني را بهبود بخشيده و تحولات مثبتي ايجاد نمايند، افراد نيز براي پيشرفت و نيل به اهداف شغلي، نياز به آگاهي از سطح شايستگي‌هاي خود دارند. اين آگاهي سبب مي‌شود که ايشان به نقاط قوت و قابل بهبود خود و ميزان انطباق فعاليت‌هايشان با اهداف سازمان پي برده و تمهيدات لازم را براي اثربخشي بيشتر تلاش‌هايشان به کار ببرند.

چنين مسايلي در سازمان‌هاي بزرگ، به خصوص سازمان‌ها و شركت‌هاي اقماري جدي‌تر بوده و اين مجموعه‌ها همواره با اين مسئله روبرو بوده‌اند كه چه فرد يا افرادي را براي انتصاب در پست‌هاي كليدي خود انتخاب نمايند. به همين دليل برنامه‌هاي جانشيني در اين سازمان‌ها از اهميت فراواني برخوردار مي‌باشد. توجه به مقوله جانشين‌پروري و مديريت استعدادها به چند دليل در سال‌هاي اخير مورد اقبال جدي واقع شده است كه برخي از آنها عبارتند از :

  • افزايش ميزان افراد در معرض بازنشستگي
  • تغييرات سريع محيط‌هاي كاري
  • رقابت سازمانها به منظور جذب بهترين‌ استعدادها

پياده‌سازي برنامه‌هاي جانشيني شفاف و عادلانه در سازمان، فضايي براي توسعه مهارت‌هاي افراد خلق مي‌كند و ايشان را براي تصدي پست‌هاي احتمالي آينده مهيا مي‌سازد.

مقدمه بالا در پي آن است كه اهميت موضوع سرمايه‌هاي انساني سازمان‌ها را – به خصوص در لايه‌هاي بالايي – گوشزد نموده و بر اين نكته تاكيد كند كه ارزيابي شايستگي‌هاي افراد با هدف ارتقاي شايستگي‌هاي شغلي و حرفه‌اي آنها و تفويض مسئوليت‌هاي آتي از جمله مهم‌ترين دغدغه‌هاي سازمان‌ها به شمار مي‌آيد. از سوي ديگر، نظر به ابعاد گسترده روحي و فردي انسان، انجام امر خطير ارزيابي شايستگي‌هاي حرفه‌اي از عهده يك فرد و يا با استفاده از يك ابزار ميسر نبوده و استفاده از رويكردهاي نوين ارزيابي چندوجهي- استفاده از چند ارزياب و چند ابزار ارزيابي - را بيش از پيش گوشزد مي‌نمايد.

       
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.