چقدر از پول خارجي‌ها در ايران است؟
شاخص آزادي اقتصاد در سال 2015
تحليل دكتر مسعود نيلي از آينده متغيرهاي كلان با هدف‌مند شدن يارانه‌ها
 
 
سال 2015 در 12 نمودار از نگاه بانک جهانی
نوشته بانك جهاني
 ترجمه /  گروه تحقيقات آريانا

1. جمعيت زير خط فقر به کمتر از 10% رسيد.

در سال 2015، 9/6% از جمعيت جهان (7/2 ميليون نفر) زير خط فقر بوده‌اند. اين جمعيت که بيشتر آن‌ها در صحراي آفريقا و آسياي جنوبي ساکن هستند، روزانه کمتر از 1/9 دلار درآمد دارند. مقايسه جمعيت 9/6 درصدي با جمعيت 37 درصدي زير خط فقر در سال 1990، نشان از بهبود نسبي وضعيت اقتصادي دارد. چنانچه همين روند در پيش گرفته شود، تا سال 2030 هيچ فردي در جهان زير خط فقر نخواهد بود.


2. جهان در زمينه تغييرات اقليمي به توافق رسيد.

نمايندگان 195 کشور در 12 دسامبر 2015 اقدام به امضاي تفاهم‌نامه تغييرات اقليمي پاريس نمودند. در اين تفاهم‌نامه کشورها متعهد به کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي شده‌اند که مي‌تواند نقطه عطفي براي کاهش سرعت تغييرات اقليمي قلمداد شود. اين قرارداد به بررسي نقش مشوق‌ها در کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي مي‌پردازد. از جمله اين مشوق‌ها مي‌توان به قيمت‌گذاري‌کربن اشاره کرد.

در سال 2015، حدود 40 كشور و 23 شهر / ايالت از مكانيزم‌ قيمت‌گذاري كربن براي كاهش انتشار ميزان دي‌اكسيد كربن توليدي استفاده كرده‌اند كه در نتيجه آن 12% از انتشار گازهاي گلخانه‌اي كاسته شد.

 

3. تعداد آوارگان در جهان به بيشترين تعداد خود رسيد.

تعداد افراد آواره در جهان به بيشترين تعداد خود از زمان جنگ جهاني دوم رسيد. در حال حاضر بيش از 60 ميليون نفر آواره در جهان وجود دارد که بيشتر آن‌ها از کشورهاي سوريه، افغانستان و سومالي هستند. گروه بانک جهاني، سازمان ملل و بانک توسعه اسلامي اعلام کرده‌اند براي کمک به آوارگان و حمايت از آن‌ها براي بازسازي مناطق جنگ‌زده، ميلياردها دلار اوراق قرضه منتشر خواهند کرد.


4. اهداف توسعه پايدار تا سال 2030 وضع شد.

در سپتامبر 2015، کشورهاي جهان دور هم جمع شدند و اهداف 17 گانه توسعه پايدار را تا سال 2030 وضع نمودند. جهت‌گيري عمده اين اهداف، پايان بخشيدن به فقر، برقراري عدالت و کمک به وضعيت زيست‌محيطي جهان است.


5. ارقام مورد نياز براي توسعه جهان بايد از ميليارد به تريليون تغيير کند.

در حال حاضر بيشتر ارقام از منابع خصوصي (مانند وجوه ارسالي) و سرمايه‌گذاري خارجي تأمين مي‌شود. منابع اضافه براي تحقق هدف تريليوني، مي‌تواند از دو منبع ديگر تأمين شود: منابع عمومي داخلي (مانند درآمدهاي مالياتي) و فاينانس تجاري و سرمايه‌گذاري.


6. قيمت کالاها کاهش يافت.

کاهش قيمت کالاهايي مانند فلزات و محصولات کشاورزي که از چهار سال پيش آغاز شده بود، در سال 2015 نيز ادامه يافت. بر اساس چشم‌انداز بازار کالا، قيمت انرژي، فلزات و محصولات کشاورزي به دليل افزايش تعداد تأمين‌کنندگان، کمتر شدن تقاضا و افزايش ارزش دلار کاهش يافت.


7. ابولا ميراثي بلندمدت است.

گزارش بانک جهاني نشان مي‌دهد ويروس ابولا سيستم بهداشت را در کشورهاي گينه، سيرالئون و ليبي به شدت تضعيف کرده است و تا ماه مي 2015، ليبي، سيرالئون و گينه به ترتيب 8/07%، 6/85% و 1/45% از کارمندان بخش سلامت خود را از دست داده‌ا ند. (نرخي بالاتر از نرخ مرگ‌ومير عمومي).


8. بيش از 60% اقتصادهاي دنيا قوانين کسب‌وکار را بهبود داده‌اند.

آمار 12 سال اخير نشان مي‌دهد در سال 2003 شروع يک کسب‌وکار جديد به طور متوسط 51 روز به طول مي‌انجاميد. در حال حاضر اين رقم به 20 روز کاهش يافته است. همچنين روند اين بهبود براي کشورهاي در حال توسعه نسسبت به کشورهاي توسعه‌يافته، پيشرفت بهتري داشته‌اند.


9. دموگرافي جمعيت، آينده ما را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

جمعيت در سن کار جهان در سال 2012 به 66% رسيد، اين در حالي است که انتظار مي‌رود بخش‌هايي از آفريقا و آسيا در آينده فرصت‌هاي بيشتري براي شکوفايي نيروي کار داشته باشند.

بر اساس گزارش گلوبال مانيتورينگ 2015، کشورهاي جنوب صحراي آفريقا نيمي از جمعيت در سن کار جهان را تا سال 2050 در اختيار خواهند داشت. کل جمعيت در سن کار جهان تا سال 2050، 9/7 ميليارد نفر تضمين زده شده است.


10. نرخ مرگ‌ومير مادران و کودکان به کمترين مقدار خود رسيده است.

در فاصله سال‌هاي 1990 تا 2015، نرخ مرگ‌ومير کودکان زير 5 سال و مادران به ترتيب 53% و 44% کاهش يافته است.

 


11. %40 کم‌درآمدترِ جمعيت، بهتر عمل کرده‌اند.

افزايش درآمدها در طول دهه گذشته، به 40% کم درآمدترِ جمعيت بيشتر کمک کرده است. بررسي اطلاعات در فاصله سال‌هاي 2007 تا 2012 نشان مي‌دهد، درآمد 40% پايين جامعه، در 65 کشور از 94 کشور رشد داشته است.


12. محدوديت قانوني بر کار زنان تأثير گذاشته است.

گزارش سال 2016 قانون، کسب‌وکار و زنان نشان مي‌دهد در 155 کشور از 173 کشور جهان، دست‌ِکم يک قانون منع فرصت‌هاي اقتصادي براي زنان وجود دارد. بر اساس اين آمار، در 100 اقتصاد دنيا، زنان با محدوديت در انتخاب شغل مواجه هستند. همين موضوع سبب شده تا درآمد نسبي زنان نسبت به مردان کمتر باشد.


 

منبع: بانك جهاني

       
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.