اجراي كانون ارزيابي مديران / شركت اسفراين
اجراي كانون ارزيابي مديران / شركت هپكو
ارزيابي مديران و كارشناسان / شركت توزيع نيروي برق فارس
سرمايه انساني: عامل موفقيت سازمان‌ها
عوامل توفيق و شكست مراكز ارزيابي
دشواري‌هاي برنامه‌هاي جانشيني
تحول سريع
بهنام تبریزی
محمد دل آسا
 
 
تاثير فرهنگ سازماني بر انگيزه‌بخشي به كاركنان
نوشته هاروارد بيزينس ريويو
 ترجمه /  گروه تحقيقات آريانا

فرهنگ سازماني يک عامل کليدي در موفقيت کسب‌وکارها محسوب مي‌شود، با وجود اين تعداد کمي از رهبران سازماني مي‌دانند چگونه از اين نيروي جادويي استفاده کنند. آن چه بيشتر مديران در اين باره انجام مي‌دهند، غير اصولي و بر اساس شهود آن‌هاست.

فرهنگ سازماني چگونه عملکرد را تقويت مي‌کند؟

پس از بررسي عملکرد 20 هزار کارمند و تحليل 50 شرکت بزرگ دنيا، ما به اين نتيجه رسيديم که اين، علتِ کار کردنِ ماست که کيفيت آن را تعيين مي‌کند. پژوهش‌هايي بسياري انجام شده است که نشان مي‌دهد افراد چرا کار مي‌کنند. در دهه 1980 پروفسور ادوارد دِکي و پروفسور ريسپارد رايان از دانشگاه روچستر، شش دليل عمده کار کردن افراد را شناسايي کردند. اين شش عامل عبارتند از: تفريح، هدف، پتانسيل، فشار احساسي، فشار اقتصادي و اينرسي.

از اين شش عامل سه عامل اول انگيزه را تقويت و سه عامل دوم، مخرب انگيزه فردي در سازمان‌ها هستند. شرکت‌هاي موفق و معروف به داشتن فرهنگ سازماني بالا (مانند خطوط هواپيمايي ساوت‌وست) عوامل انگيزشي مثبت را تقويت کرده و سعي در کاهش عوامل مخرب دارند. در ادامه اين شش عامل را به طور مختصر شرح مي‌دهيم.

   -  تفريح. زماني است که شما کار را به خاطر خودِ آن انجام مي‌دهيد. شما کار مي‌کنيد، چون از آن لذت مي‌بريد.

   -  هدف. زماني است که خروجي مستقيم کار، دقيقا با نياز شما همخواني دارد. شما کار مي‌کنيد، زيرا نتيجه آن برايتان ارزشمند است.

   -   پتانسيل. زماني است که خروجي کار براي هويت شما مفيد است. به عبارت ديگر کار موردنظر، پتانسيل‌هاي شما را تقويت مي‌کند.

   -   فشار احساسي. زماني است که علت کار کردن شما به دليل نيروي‌هاي خارجي است که هويت‌تان را تهديد مي‌کنند. ترس، فشار همسالان و احساس شرم همگي از اشكال  فشار احساسي هستند.

   -   فشار اقتصادي. زماني است که شما کار مي‌کنيد تا درآمد و پاداشي بدست آوريد.

   -   اينرسي. زماني است که در گذشته انگيزه‌اي براي انجام کار داشته‌ايد، ولي در حال حاضر اين انگيزه ديگر وجود ندارد اما شما باز هم به کار کردن ادامه مي‌دهيد. وقتي از کسي مي‌پرسيد چرا در حال انجام کاري است و او جواب مي‌دهد «نمي‌دانم، فقط آن را انجام مي‌دهم چون روزهاي قبل هم انجام داده‌ام» تأثير عامل اينرسي را مشاهده مي‌کنيد.

مقاله پيشِ‌رو نشان مي‌دهد فرهنگ سازماني قوي سه عامل اول (تفريح، هدف و پتانسيل) را تقويت کرده و سه عامل مخرب (فشار احساسي، فشار اقتصادي و اينرسي) را کاهش مي‌دهد. اين گونه است که فرهنگ سازماني بر عملکرد کارکنان تأثير مي‌گذارد.

رهبران مي‌توانند به کمک راهکارهاي زير انگيزه افراد را تقويت نمايند.

1-  هفته‌اي يک بار با اعضاي تيم يک جلسه يک ساعته بگذاريد و از آن‌ها بخواهيد به اين پرسش‌ها پاسخ دهند؛ (1) تفريح: اين هفته چه چيزي ياد گرفتم؟ (2) هدف: چه تأثيري از کار اين هفته دريافت کردم؟ (3) پتانسيل: هفته بعد مي‌خواهم چه چيزي ياد بگيرم؟

2- دليل انجام کار را براي گروه  شرح دهيد. يک مدير اجرايي در فروشگاه خرده‌فروشي مي‌گفت هميشه براي معرفي پروژه جديد از اين عبارت‌ها  استفاده مي‌کرده است، «ما بايد اين کار را انجام دهيم، چون رئيس مي‌خواهد». اين يک عامل انگيزشي از طريق فشار احساسي است که همان‌طور که گفته شد براي عملکرد سيستم مضر است. بنابراين او گفته خود را تصحيح کرد و اکنون هنگام شروع يک پروژه توضيح مي‌دهد اين پروژه چه کمکي به مشتريان مي‌کند.

3- نقش‌هاي گروهي طراحي شده براي تيم خود را بررسي کنيد. آيا همه افراد براي نقش‌آفريني فضاي لازم را در اختيار دارند؟ درباره درجه آزادي عمل کارکنان فکر کنيد. از افراد بپرسيد آيا تأثير کار خود را مشاهد مي‌کنند و مي‌خواهند در دو سال آينده به کجا برسند.

ايجاد يک فرهنگ متعالي کار ساده‌اي نيست، به همين دليل است که داشتن فرهنگي که عملکرد را تقويت مي‌کند، به مزيت رقابتي سازمان‌ها بدل شده است. سازمان‌هايي که فرهنگ غني دارند مي‌توانند به تقاضاي روبه رشد و سريع بازار در جهان ديجيتال امروز پاسخ دهند. بنابراين رهبران بايد ياد بگيرند فرهنگ سازماني را به نحو مناسب پرورش دهند و به آن به چشم يک ابزار جادويي و فراي کنترل نگاه نکنند.

اين مقاله از سايت هاروارد بيزينس ريويو انتخاب و قسمت‌هايي از آن ترجمه شده است. براي مطالعه متن كامل مقاله اينجا را كليك نماييد.

       
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.