تحليل دكتر مسعود نيلي از آينده متغيرهاي كلان با هدف‌مند شدن يارانه‌ها
دليل بي‌ثباتي عملكرد اقتصاد ايران چيست؟
شاخص رقابت‌پذیری ایران
 
 
شاخص آزادي اقتصاد در سال 2015
نوشته گروه اقتصاد آريانا
   

آزادي اقتصاد يكي از اصول مهم در ارزيابي توسعه‌يافتگي اقتصاد كشورهاست كه به طور سالانه مورد اندازه‌گيري و پايش قرار مي‌گيرد. بنياد هريتيج يكي از موسسات معتبري است هر سال اقدام به اندازه‌گيري اين شاخص اقتصادي و گزارش آن مي‌كند. آن چه در ادامه آمده است نتايج كليدي گزارش مورد اشاره در سال 2015 است. در اين گزارش امتياز هر كشور بر مبناي 10 شاخص كليدي محاسبه مي‌شود؛ آزادي كسب‌وكار، آزادي تجارت، آزادي مالياتي، مخارج دولت، آزادي پولي، آزادي سرمايه‌گذاري، آزادي تامين مالي، حقوق مالكيت، آزادي از فساد مالي و آزادي نيروي كار. (براي دريافت اطلاعات جزئي‌تر به مقاله ايران و شاخص آزادي اقتصاد در سال 2010 مراجعه فرماييد.) در نهايت امتياز كشورها از 100 محاسبه مي‌شود، به اين معنا كه هر چه امتياز كشوري به عدد 100 نزديكتر باشد، اقتصاد آزادتري خواهد داشت. جدول زير وضعيت آزادي اقتصاد را در 178 كشور جهان نشان مي‌دهد.
در اين رتبه‌بندي كشورهاي هنگ‌كنگ، سنگاپور و نيوزيلند سه رتبه برتر را به خود اختصاص داده‌اند و در آن سوي طيف كشور كره شمالي با كمترين امتياز در پايين‌ترين سطح شاخص آزادي اقتصاد قرار گرفته است.
ايران نيز با كسب امتياز 41/8 رتبه 171 ام جهان را به خود اختصاص داده است. مقايسه وضعيت ايران با سال قبل نشان مي‌دهد اين شاخص در سال جاري اندكي بهبود يافته و رتبه كشور نيز دو پله ارتقا يافته است.
براي دريافت گزارش كامل شاخص آزادي اقتصاد از سايت بنياد هريتيج اينجا را كليك كنيد.

منبع: گزارش آزادي اقتصاد 2015، بنياد هريتيج

 

       
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.