برنامه‌ریزی استراتژیک / شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان
برنامه ريزي استراتژيك بهره برداري و نگهداري سبد نيروگاههاي حرارتي كشور / معاونت توليد شركت توانير
جاري‌سازي استراتژي‌ها و طراحي سيستم كنترل استراتژيك Cascading / شركت برق منطقه‌اي هرمزگان
مشاوره فراتر از پیشنهاد
دفتر مديريت استراتژي: راهي براي اجراي استراتژي
فضاي كسب‌وكار در ايران
همسویی استراتژیک
رابرت كاپلان
 
 
بدون تلاش همه‌جانبه براي ترويج استراتژي اميدي به توفيق آن نيست

   

وقتي محصول جديد به بازار عرضه مي‌شود، انتظار نداريم كه با قراردادن آن در قفسه فروشگاه‌ها، مشتري‌ها آن را انتخاب كنند. برنامه‌اي براي تبليغ و معرفي محصول جديد طراحي مي‌كنيم، ويژگي‌هاي ممتاز محصول جديد را در اين تبليغات برجسته مي‌كنيم و اين كار را آنقدر ادامه مي‌دهيم تا رفتار مشتري‌ها در خريد محصول جديد شكل بگيرد. حتي پس از آن نيز، براي حفظ مشتري‌ها به تبليغ و معرفي محصول ادامه مي‌دهيم. هدف ما اين است كه همه از ورود محصول جديد به بازار آگاه شوند، آن را بخرند و علاوه بر اين به ديگران نيز معرفي كنند.

اما وقتي نوبت به استراتژي مي‌رسد، سازمان‌ها گونه ديگري رفتار مي‌كنند. استراتژي را در قفسه كتابخانه مديران مي‌گذارند و يا حداكثر گاهي از داشتن برنامه استراتژيك سخن مي‌گويند و انتظار دارند كه استراتژي آنها نيز محقق شود و وقتي پس از مدتي مي‌بينند كه استراتژي شركت به واسطه عدم شناخت سازمان از آن، مجال اجرا پيدا نكرده است كه بتوان درباره درستي يا نادرستي آن اظهار نظر كرد.

بي ترديد اجراي استراتژي مستلزم تغيير در شيوه انجام كارها و يا رفتار اعضاي سازمان است و اولين گام در اجرايي شدن آن، آگاهي افراد سازمان از چشم‌انداز و استراتژي سازمان است تا بتوانند درك درستي از آن داشته باشند. مطالعات نشان مي دهد كه بيشتر سازمان‌ها در اين خصوص كاري نمي‌كنند و به طور متوسط تنها 5 درصد افراد در شركت‌ها از استراتژي‌هاي شركت خود مطلع هستند، چاره كار چيست؟

بسياري تحقق استراتژي را مستلزم توجه جدي سازمان به چند حوزه مي‌دانند. نخست ترجمه استراتژي به عبارت‌هاي عملياتي، دوم، همسويي واحدهاي سازمان با يكديگر در راستاي استراتژي و ضلع سوم نيز ترويج و آگاه‌بخشي به سازمان در زمينه استراتژي است. سازمان‌ها به بخش نخست و دوم بهاي زيادي مي‌دهند اما در سومين حوزه ـ آگاهي استراتژيك ـ عملكردي ضعيف دارند. بهترين برنامه‌ها را كه بريزيم، اما آناني كه بايد آن را اجرا كنند، از اين برنامه‌ها و چرايي آن مطلع نباشند، آب در هاون كوبيده‌ايم. از اين روست كه آگاهي استراتژيك از زمره مهم‌ ترين فعاليت‌هاي دفتر مديريت استراتژيك است و بايد در جهت همت سازمان قرار بگيرد و گر نه در بهترين حالت گرفتار شرايطي مي‌شويم كه به تعبير آنسف «توقف ناشي از تامل» است.

براي اين منظور، بايد از هر فرصتي براي ترويج استراتژي استفاده كنيم و اين مهم را از ضروري‌ترين اقدام‌هاي استراتژيك بدانيم.

       
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.