راه‌های رسیدن به کسب‌وکاری که به دنبالش هستید
 
 
به بهانه روز جهاني محيط زيست

درختان جنگل، چوب كبريت‌هاي به هم فشرده نيستند!

نسوزانيدشان! تقريبا هر 4 دقيقه يك‌كيلومترمربع از جنگل‌هاي باراني نابود مي‌شوند. هر ساله منطقه‌اي به وسعت کشور يونان قطع درخت مي‌شود و فقط يک درخت به ازاي هر 10 درخت قطع‌شده کاشته مي‌شود. با چنين سرعتي کليه جنگل‌هاي باراني تا سال 2035 نابود خواهند شد. آمارها نشان مي‌دهند، جنگل‌ها زيستگاه  دو سوم کل گونه‌هاي روي زمين است و از بين رفتن جنگل‌هاي برگ‌ريز باراني به تنهايي مي‌تواند منجر به کاهش تنوع زيستي و انقراض روزانه 100گونه بشود.

سوختن و از بين رفتن درخت‌ها باعث انتشار 20 درصد از گازهاي گلخانه‌اي در جو زمين مي‌شوند و اين ميزان معادل گازهاي گلخانه‌اي است كه تمامي كاميون‌ها، ماشين‌ها، قطارها، هواپيماها و كشتي‌ها در جو زمين منتشر مي‌كنند. آمار سازمان فائو (FAO) نشان مي‌دهد که جنگل‌هاي جهان و خاک آنها حدود يک تريليون تن کربن، چيزي معادل دو برابر ميزان کل کربن موجود در اتمسفر  را در خود ذخيره کرده‌اند و واي بر روزي كه جنگل را بيابان ‌كنند.

از سويي ديگر، جنگل‌ها نقش مهمي در توسعه پايدار جهان دارند. بر اساس برآورد بانک جهاني حيات بيش از 6.1 ميليارد نفر از ساکنان زمين به جنگل‌ها وابسته ‌است. صنايع توليدات جنگلي در بسياري از جوامع منبع رشد اقتصادي بوده و مبادلات اقتصادي آن در سطح بين‌المللي، ساليانه 270 ميليارد دلار ارزش دارد. اما تغيير کاربري جنگل به اراضي کشاورزي، برداشت ناپايدار و بي‌رويه چوب، روش‌هاي ناصحيح مديريت اراضي و ساخت سکونتگاه‌هاي انساني از جمله دلايل اصلي کاهش مساحت جنگل‌هاست.

سازمان ملل متحد با هدف جلب توجه و تاکيد بر مديريت پايدار جنگل ها، حفاظت و توسعه پايدار انواع جنگل ها در سراسر جهان ـ به نحوي که امکان بهره مندي نسل فعلي و نسلهاي آينده را تامين کند ـ سال 2011 را به عنوان سال بين‌المللي جنگل نامگذاري نموده است. بر اساس مطالعات اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت IUCN برآورد مي‌شود در سراسر جهان بيش از يک ميليارد هکتار از جنگل هاي از بين رفته و تخريب شده وجود دارد که قابليت احيا و بازسازي مجدد را دارند.

لوگوي سال جهاني جنگل‌ها بر پيام «جنگل براي مردم» تاکيد دارد و نقش محوري انسان را در مديريت و توسعه پايدار و حفاظت از جنگل‌هاي دنيا مطرح مي‌كند.ساير علايم به کار رفته در اين نماد نيز بيانگر ارزش‌هاي چندگانه جنگل در زندگي انسان و لزوم تغيير کامل ديدگاه بشر نسبت به جنگل است. از جمله نقش‌هاي جنگل که در اين لوگو به آن اشاره شده: تامين سرپناه براي انسان‌ها و زيستگاه تنوع زيستي، منبع تامين غذا، توليدات دارويي و آب سالم است. همچنين جنگل‌ها نقش حياتي در حفظ پايداري محيط زيست و اقليم جهاني دارند. مجموعه علائم به کار رفته در اين لوگو بر اين پيام تاکيد دارند که جنگل‌ها نقشي حياتي براي بقا و حفظ کيفيت زندگي همه ساکنين کره زمين دارند.

هرچند از دولت‌ها و سازمان‌هاي مسئول و يا مردم‌نهاد در هر كشوري انتظار مي‌رود كه در سال جنگل‌ها با ايجاد برنامه‌هايي بلندمدت به حفظ اين منابع طبيعي و همگاني كمك كنند اما، حفاظت از درختان و احياي جنگل‌ها وظيفه هر انساني است كه نعمت زيستن بر كره زمين به او ارزاني شده است.

بنشانيم درخت تا طبيعت نفسي تازه كند

يک روستاي کوچک در هند با نام کارناکا يک نمونه جنگل کوچک اما متراکم ايجاد کرده است. مردم روستا عهد کرده اند که حتي يک درخت را قطع نکنند  و بدون کوچک‌ترين کمکي از سازمان جنگل‌ها از اين جنگل نمونه محافظت کنند. در حقيقت آنها حتي به کارکنان سازمان جنگل‌ها نيز اجازه ورود نمي‌دهند.

همچنين، بازيافت اين نجات‌دهنده بزرگ محيط زيست، ممکن است آن‌طور که به نظر مي‌رسد مفيد نباشد. در تايلند، همه کاغذها بازيافت مي‌شوند ولي براي اين کار، کاغذهاي قديمي بايد شسته شوند تا جوهرهاي آنها پاک شوند. در نتيجه اين شستشو، فلزات سنگين، رودخانه‌هاي تايلند را آلوده مي‌کنند و ماهي‌ها و محيط هاي اطراف در معرض مسموميت قرار مي‌گيرند. بهترين و مفيدترين كار، کاشتن درختان جديد است.

      
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.