برنامه‌ريزي استراتژيك با الگوي كارت امتيازي متوازن BSC / شركت نفت و گاز سرو
برنامه‌ريزي استراتژيك با الگوي كارت امتيازي متوازن BSC / شركت فن انديش
برنامه‌ريزي استراتژيك با الگوي كارت امتيازي متوازن BSC / شركت بين‌المللي استراتوس
مطالعه تطبيقي برنامه‌ها و شاخص‌هاي عملكردي شركت كپكو
ضرورت بازنگري نگرش مديران صنعت برق ايران از هوشمندسازی شبکه
دفتر مديريت استراتژي: راهي براي اجراي استراتژي
نظام‌هاي كنترل و سنجش عملكرد
رابرت سايمونز
 
 
تجربه ايران در برنامه‌ريزی اقتصادی

   

ايران از متقدمان و مبتكران برنامه‌ريزي اقتصادي در كشورهاي توسعه‌نيافته ‌است. اصطلاح دايره خبيثه فقر يا شكستن دور باطل فقر به كمك برنامه را براي اولين‌ بار ابوالحسن ابتهاج يكي از مبلغان، مدافعان و معماران اصلي برنامه‌ريزي اقتصادي ايران به كار برد و پس از آن در مراکز آکادميک اقتصادي جهان، مبناي ايده‌هاي لزوم داشتن برنامه‌ريزي اقتصادي با حضور دولت جهت ايجاد فرآيند توسعه در کشورهاي ‌جنوب شد.

ابتهاج تحصيلکرده رشته اقتصاد در فرانسه و از شيفتگان نظرات کينز بود و از هر فرصتي براي تبليغ و زمينه‌سازي جهت شروع برنامه‌ريزي در ايران استفاده مي‌کرد. تبليغ ابتهاج از برنامه و نتايج آن به قدري دامنه‌دار بود که ناظران خارجي را نيز تحت‌تاثير قرار‌داد؛ به طوري كه در روزنامه هرالد تريبيون 12 مارس 1947 آمده ‌است: ابتهاج اين مکتب (برنامه‌ريزي) را با انرژي بي‌پاياني تبليغ مي‌کند و قوام (نخست‌وزير وقت) و شاه هر دو مشتاقانه هواخواه آن شده‌اند. همچنين ابتهاج در سخنراني خود در کنفرانس بين‌المللي صنعتي1961 که در شهر سانفرانسيسکو تشکيل ‌شده‌ بود درباره برنامه‌ريزي مي‌گويد: «اگر کشورهاي عقب‌مانده بخواهند دور باطل فقر و رکود را در هم بشکنند، براي سرمايه‌گذاري در حدي که لازم‌ است، ناگزيرند دست به برنامه‌ريزي ملي بزنند. برنامه‌ريزي به عهده دولت است، اما دولت تنها شروع‌کننده فعاليت‌هاي نوين، موتور اصلي رشد، منشا اصلي نوآوري و ايجاد شرکت‌هاي بزرگ و... خواهد بود.

در ادامه مقاله توضيحي در مورد برنامه هاي عمراني قبل از انقلاب، برنامه هاي توسعه اي بعد از انقلاب و رشدهاي اقتصادي پيش بيني شده و محقق شده و مشکلات برنامه ها و توصيه هايي براي آينده آمده است.

 متن کامل مقاله      
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.