برنامه‌ريزي استراتژيك با الگوي تلفيق BSC و برايسون / شركت برق منطقه‌اي سيستان و بلوچستان
بازنگري‌ استراتژي‌ / شركت برق منطقه‌اي خراسان
تدوين ساختار سازماني شركت گهر انرژي / شركت گهر انرژي سيرجان
راه‌حل‌هاي جادويي مديريت: راه فرار مديران از تصميم گرفتن
هدف نوین ژاپنی‌ها: بازارهای نوظهور
تجربه ايران در برنامه‌ريزی اقتصادی
هدف‌گذاري
دانشکده کسب و کار هاروارد
مسعود سلطانی
 
 
فضاي كسب‌وكار در ايران
نوشته حمیدرضا حسینی آشتیانی
   

فضاي كسب‌وكار به آن دسته از عوامل موثر بر عملکرد بنگاه‌هاي اقتصادي گفته مي‌شود که مديران بنگاه‌ها نمي‌توانند آن‌ها را تغيير داده يا بهبود بخشند. آزاد بودن و شفافيت قيمت‌ها، رقابتي بودن بازار و حفظ حقوق مالکيت سه شرط لازم براي فعاليت اقتصادي بخش خصوصي و کارا بودن اقتصاد است و نقش دولت در بهبود اين فضا و فراهم آوردن شرايط مناسب جهت جذب فعاليت بخش خصوصي بسيار مهم است.

تجربه جهان نشان مي‌دهد تنها در شرايط مساعد كسب‌وكار، يک بنگاه مي‌تواند به صورت کارا و بهينه عمل کند. بر اساس تئوري اقتصاد خرد نيز داريم:

-   يک بنگاه اقتصادي که به‌دنبال حداکثر کردن سود است، بر اساس اطلاعات گرفته شده از بازار، نقطه بهينه مقدار توليد و قيمت خود را مشخص مي‌کند،

-   يک بازار رقابتي با قيمت‌هاي شناور و واقعي، منابع محدود را با حداکثر کارايي بين عوامل اقتصادي توزيع مي‌کند و بيشترين سطح رفاه حاصل مي‌آيد.

ادعاي بيشينه بودن کارايي تحت مکانيسم بازار آزاد در دو عبارت بالا، بر دو شرط اساسي آزادانه بودن قيمت‌ها و رقابتي بودن بازار استوار است. در بازار آزاد، قيمت‌ها آشکارکننده فرصت‌هاي کسب سود، رفع‌کننده کمبودها و مازادها و ابزار تخصيص منابع محدود به نيازهاي نامحدود است. اما آنچه تضمين مي‌نمايد قيمت‌ها در ايفاي اين نقش حياتي خود موفق شوند، حفظ عنصر رقابت در بازار است؛ زيرا تنها در بازاري که بنگاه‌ها براي جذب عوامل توليد در رقابت هستند، عوامل توليد محدود به بنگاهي که حداکثر کارايي در توليد را دارد، اختصاص مي‌يابد. اما شرط سومي نيز در دو عبارت بالا نهفته است که اهميت آن به مراتب از دو شرط آزادانه بودن قيمت‌ها و رقابت بيشتر بوده و اساس نظام اقتصاد آزاد است؛ و آن پذيرفتن حق مالکيت بنگاه از سوي تمام عوامل اقتصادي ديگر است. تنها تحت اين شرط است که افراد با انگيزه فعاليت اقتصادي و به‌دست آوردن سود بيشتر وارد بازار مي‌شوند. اين سه شرط لازمه فعاليت اقتصادي بخش خصوصي و کارا بودن اقتصاد است.

شاخص‌هاي فراواني براي شرايط و فضاي كسب‌وكار از سوي سازمان‌هاي بين‌المللي و داخلي ارايه شده که بررسي و مطالعه آن‌ها براي درک وضع موجود و اتخاذ رويکرد مناسب براي بهبود آن لازم و مفيد است. يکي از اين شاخص‌ها، شاخص «انجام کار» ارايه شده توسط بانک جهاني است که در قالب 10 شاخص جزئي‌تر به صورت جداگانه فضاي كسب‌وكار کشورهاي مختلف از شروع يک فعاليت تا انتها و نيز شرايط کلان حاکم بر اقتصاد را مدنظر قرار مي‌دهد. از آن‌جا که ايجاد يک فضاي كسب‌وكار مناسب براي فعاليت بخش خصوصي و رونق بازار وظيفه دولت است، ما مي‌توانيم در چارچوب مطالعه خود اين 10 شاخص را در چهار زيرگروه وظيفه‌اي دولت بگنجانيم.

 متن کامل مقاله      
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.