بازنگري استراتژي‌ / شركت توزيع نيروي برق استان فارس
طراحي ساختار سازماني شركت نظام مهندسي استان تهران / شركت نظام مهندسي استان تهران
برنامه‌ريزي استراتژي با الگوي كارت امتيازي متوازن / شركت توزيع نيروي برق آذربايجان شرقي
مطالعه تطبيقي برنامه‌ها و شاخص‌هاي عملكردي شركت كپكو
دلایل دلسردی مدیران ایرانی از ابزارهای مدیریتی
هدف نوین ژاپنی‌ها: بازارهای نوظهور
نظام‌هاي كنترل و سنجش عملكرد
رابرت سايمونز
 
 
پياده‌سازي استراتژي در سازمان
نوشته شريل آنه توماس، استاد دانشگاه رويال رودز كانادا
   

چرا برنامه‌ريزي استراتژيك انجام مي‌دهيم؟ آيا هدف تهيه گزارش‌هايي است كه قفسه‌هاي كتابخانه ما را تزيين كند؟ البته اگر برنامه استراتژيك را درست اجرا كنيم، دچار چنين سرنوشتي نخواهد شد.

اين رابطه را به ياد داشته باشيد:

ميزان پذيرش (A) × كيفيت (Q) = اثربخشي (E)

اثربخشي يك تصميم يا يك استراتژي برابر با كيفيت آن ضرب در پذيرش آن است، اگر به هر يك از عوامل با عددي بين صفر تا 10 امتياز بدهيم، متوجه مي‌شويم اگر استراتژي خوبي داشته باشيم (10 = Q ) اما اين استراتژي خوب، مورد پذيرش كاركنان نباشد (0 = A ) استراتژي، اثربخش نخواهد بود. حتي اگر دستور اجراي استراتژي را هم بدهيد، باز كاركنان راه‌هايي براي پرهيز از اجراي آن پيدا خواهند كرد. از سوي ديگر، اگر استراتژي سازمان، مورد پذيرش همه كاركنان باشد ( 10 = A ) اما استراتژي خوبي نباشد (0 = Q )، باز هم كارآمدي آن ناچيز خواهد بود (A × Q = 0 = E).

 

يادمان باشد كاركنان، قرار است استراتژي را پياده كنند بنابراين بايد در برنامه‌ريزي آن مشاركت داشته باشند. وقتي از علت اهداف و استراتژي مطلع مي‌شوند و در تصويب آن‌ها مشاركت مي‌كنند در اجرا نيز متعهدتر خواهند بود.

براي رسيدن به اين مقصود، ما در امريكا، كانادا و خاورميانه گروه برنامه‌ريزي استراتژيك تشكيل مي‌دهيم. اعضاي گروه عبارت است از مديرعامل، مديران ارشد (و در صورت امكان تعدادي از اعضاي هيات مديره).

در كنار اين گروه، گروه ديگري نيز باز هم با حضور مديرعامل تشكيل مي‌شود. اين گروه شامل رهبران غيررسمي در تمام بخش‌هاي سازمان است كه بر همكاران خود تاثير و نفوذ دارند. البته هر بخش مي‌تواند خودش نماينده‌اي به اين گروه معرفي كند.

وظايف گروه برنامه‌ريزي استراتژيك به شرح زير است:

ـ          بررسي محيطي

ـ          تاييد چشم‌انداز، ماموريت و ارزش‌هاي سازمان

ـ          تعيين اولويت‌ها

ـ          تعيين اهداف

ـ          تدوين استراتژي‌ها

ـ          تعيين مسئوليت‌ها و دوره‌هاي زماني انجام آن‌ها

ـ          تعيين روش‌هاي سنجش

ـ          ارتباط مداوم با نمايندگان گروه‌ها

دو گروه مذكور بايد با يكديگر گفت‌وگو و تعامل داشته باشند. بدين ترتيب پيشرفت در برنامه‌ريزي استراتژيك در سراسر سازمان منتشر مي‌شود و ديگر هيچ استراتژي براي هيچ فردي غافلگيركننده نخواهد بود.

در گروه متشكل از نماينده بخش‌هاي هر شركت، هر فرد، نقش بخش خود را در برآوردن اهداف سازماني مشخص مي‌كند و نيز نقش خود را در رسيدن بخش به اهداف تعيين مي‌كند.

بدين ترتيب اهداف فردي و اهداف هر بخش در اهداف سازماني ديده مي‌شود. در نهايت معيارهايي نيز براي پيشرفت سازمان تعيين مي‌شود. بنابراين، تمام كاركنان متوجه مي‌شوند چگونه و چه اندازه در موفقيت سازمان سهيم هستند.

نكات كليدي

·         بگذاريد فرآيند ساده بماند. فرآيند تعيين پيشرفت را آن‌قدر پيچيده نكنيد كه زمان انجام خودكار آن را بگيرد و زمان زيادي صرف تغذيه فرآيند شود. با 5 يا 6 هدف اصلي سازماني شروع كنيد و اجازه دهيد تا استراتژي‌هاي مشخصي كه اين اهداف را برآورده مي‌كنند، در بخش‌هاي پايين‌تر سازمان ايجاد شوند.

·         مشاوري استخدام كنيد كه به شما در تسهيل فرآيند كمك كند و همچنين شما را از همه جانبه بودن و صحت داده‌ها و محيط گردآوري آن‌ها مطمئن كند. يك مشاور خوب به شما كمك مي‌كند تا به محيط كار و سازمان خود توجه كافي داشته باشيد. با كمك مشاور، اهداف بخش گروهي و فردي در راستاي اهداف سازماني قرار مي‌گيرند و معيارهاي عملكرد نيز در اهداف سازماني منعكس مي‌شوند.

·         برنامه‌هاي خود را با تغييرات محيطي هماهنگ كنيد. برنامه‌هاي استراتژيك ثابت نيستند. بنابراين، بايد پيوسته به محيط پيرامون خود توجه كنيد و برنامه‌‌ها را با تغييرات محيطي تطبيق دهيد.

       
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.