طراحي سيستم مديريت عملكرد با الگوي كارت امتيازي متوازن BSC / شركت سردساز خودرو
برنامه ريزي استراتژيك بهره برداري و نگهداري سبد نيروگاههاي حرارتي كشور / معاونت توليد شركت توانير
طراحي سيستم مديريت عملكرد با الگوي كارت امتيازي متوازن BSC / شركت ايران خودرو ديزل
فضاي كسب‌وكار در ايران
استراتژي‌هاي عمومي شركت‌ها
چالش‌هاي اجراي استراتژي در سازمان‌ها
هدف‌گذاري
دانشکده کسب و کار هاروارد
مسعود سلطانی
 
 
تاملي بر خصوصي‌سازي شركت‌هاي آب و برق

   

يكي از مهم‌ترين راهبردهاي دولت‌ها براي افزايش كارايي بخش‌هاي مختلف اقتصادي، حمايت از تقويت بخش خصوصي و گام ‌برداشتن در مسير خصوصي‌سازي است. الزام در كاهش يارانه‌هاي دولتي در بخش خدمات عمومي همچون  آب و برق؛ توجه به استراتژي‌هاي  افزايش راندمان، كاهش هزينه‌ها و جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي را جدي‌تر ساخته‌ است و در نتيجه كاربرد پارادايم خصوصي‌سازي به‌شدت افزايش يافته و تحليل موانع، روش‌ها، مراحل و الگوهاي خصوصي‌سازي به موضوع روز مباحث اقتصاد و مديريت كشورمان تبديل شده‌است.

بر اساس اصل 44 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، خصوصي‌سازي شركت‌هاي دولتي و از جمله شركت‌هاي آب و فاضلاب و توزيع برق در دستور كار وزارت نيرو و سازمان خصوصي‌سازي قرار گرفته است. به‌گونه‌اي كه معاون وزير نيرو و مدير عامل وقت توانير، از خصوصي‌سازي 40 شركت توزيع تا پايان شهريورماه سال 1389، در كنار واگذاري 20 نيروگاه كشور، خبر مي‌دهد. پيشنهاد اخير سازمان خصوصي‌سازي به شوراي عالي اقتصاد و شوراي عالي پول و اعتبار مبني بر استمهال و تقسيط 5 ساله بدهي‌هاي 10 نيروگاه كشور با هدف تسهيل امكان واگذاري آنها، نشان از وجود عزم ملي براي افزايش مشاركت بخش خصوصي در صنعت برق دارد.

در اين بين فراهم‌سازي بستر مشاركت براي افزايش نقش و سهم بخش خصوصي، نيازمند اصلاحات ساختاري، قانوني، حقوقي،  اقتصادي و اجتماعي بسيار متنوعي است. سرمايه‌گذار بخش خصوصي خواهان اطمينان از مالكيت بر دارايي‌هايش بوده و  زمينه‌هاي جذاب و سودده را براي مشاركت انتخاب مي‌كند. قوانين مالياتي پايدار، شرايط رقابتي ضد انحصار، قوانين حاكميتي شفاف و ... از الزام‌هاي كاهش ريسك براي ورود سرمايه بخش خصوصي در اقتصاد دولتي محسوب مي‌شود.

شركت مشاوره مديريت آريانا تلاش كرده است كه با مطالعه دقيق روندها و تجارب خصوصي‌سازي صنعت آب و برق در ساير كشورها، الگوها و روش‌هاي رايج در ارتقاي مشاركت بخش خصوصي‌ را در اين صنعت تحليل و واكاوي نمايد.

 تاملي بر خصوصي‌سازي شركت‌هاي آب و برق      
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.