جاري‌سازي استراتژي‌ها و طراحي سيستم كنترل استراتژيك Cascading / شركت برق منطقه‌اي فارس
برنامه‌ريزي استراتژيك با الگوي تلفيقي BSC و برايسون / شركت توزيع نيروي برق فارس
برنامه‌ريزي استراتژي با الگوي كارت امتيازي متوازن / شرکت توسعه و عمران امید
دلایل دلسردی مدیران ایرانی از ابزارهای مدیریتی
بدون تلاش همه‌جانبه براي ترويج استراتژي اميدي به توفيق آن نيست
استراتژي‌هاي عمومي شركت‌ها
اقيانوس آبي
جان كيم
عليرضا پورممتاز
 
 
مطالعه تطبيقي برنامه‌ها و شاخص‌هاي عملكردي شركت كپكو

   
 

شركت‌هاي برق منطقه‌اي و توزيع نيروي برق ايران، در دو دهه اخير همواره با رشد روزافزون تقاضاي انرژي برق مواجه بوده‌اند و همين امر توسعه پرشتاب اين صنعت را ايجاب مي‌كرده است. بديهي است كه توسعه زيرساخت‌هاي پرهزينه‌اي چون برق، نيازمند سرمايه‌گذاري كلان بوده و اين مهم در فضاي دولتي كسب‌وكار برق ايران، به عنوان چالشي جدي فراروي شركت‌‌هاي فعال اين حوزه بوده است. با توجه به چنين شرايطي، شركت‌هاي برق براي رقابت بر سر جذب منابع حداكثري به منظور پاسخ به نيازهاي آتي صنعت، از اواخر دهه هفتاد شمسي به برنامه‌ريزي استراتژيك روي آوردند تا بتوانند با تدبير «تمركز»، از منابع محدود خود در راستاي اهداف توسعه‌اي، به طور بهينه استفاده نمايند.

تلاش‌هاي برنامه‌ريزي استراتژيك در شركت‌هاي برق ايران همواره با دو چالش جدي مواجه بوده‌اند. نخست آن‌ كه عنوان مي‌شود كه اين‌گونه شركت‌ها از درجه آزادي كافي براي اجراي برنامه‌ها و تحقق اهداف خود برخوردار نيستند؛ و دوم آن كه با فرض وجود درجه آزادي مورد نياز و تدوين برنامه‌اي مدبرانه، فضاي دولتي كسب‌وكار شركت‌هاي برق ايران، عرصه را بر اجراي اثربخش برنامه‌ها تنگ مي‌كند.

شركت برق منطقه‌اي خراسان نيز طي دهه اخير تلاش گسترده‌اي براي برنامه‌ريزي استراتژيك كرده است و همچون بيشتر شركت‌ها با اين دو چالش مواجه بوده است. پيشنهاد آن شركت، ما را بر آن داشت تا با مطالعه عملكرد صنعت برق شركت‌ها يا كشورهاي توسعه يافته و راهي كه آنها در اين مسير پيموده‌اند، پاسخي درخور براي دو چالش ياد شده بيابيم. به اميد آن‌كه نتايج اين مطالعات، راهنمايي باشد براي حركت در مسير پرتلاطم توسعه كمي و كيفي صنعت برق كشور.

اين مطالعات در چند كشور دنبال مي‌شود كه اولين آن بررسي عملكرد شركت كپكو است كه در كره جنوبي فعاليت مي‌كند.كپكو شركتي دولتي است كه مالكيت و بهره‌برداري 100 درصد شبكه انتقال و توزيع و 94 درصد توليد برق كره را در انحصار خود دارد. كپكو را به دو دليل انتخاب كرده‌ايم. نخست آن كه ثابت كنيم در فضاي كسب‌وكار دولتي آن هم در خدمات عمومي (چون برق)، مي‌توان عملكردي عالي (نرخ ميانگين 16 دقيقه خاموشي براي هر مشترك در سال، حدود 4 درصد تلفات انرژي در شبكه انتقال، فوق توزيع و توزيع و ...) ارايه داد؛ دوم آن كه نشان دهيم حداقل يكي از مهم‌ترين دلايل نيل به چنين عملكرد سرآمدي، برنامه‌ريزي جدي اهداف استراتژيك در افق بلند مدت (گاه تا 10 سال آتي) است.

همان‌گونه كه پيش‌تر عنوان شد، مطالعه حاضر با حمايت شركت برق منطقه‌اي خراسان، انجام گرفته و بر خود لازم مي‌دانيم از حسن نظر و دقتي كه مجموعه مديران ارشد شركت برق منطقه‌اي خراسان براي حك و اصلاح گزارش پيش‌رو داشته‌اند، قدرداني كنيم.

اميد كه با نشر چنين مطالعاتي بتوانيم، بخشي از دين خود را در اعتلاي صنعت برق كشور ادا نماييم.

 خلاصه گزارش مطالعه تطبيقي كپكو - ويژه مديران      
دسترسی سریع
 آشنایی با مشاوران 
مشاوران و کارشناسان 
شرکت های همکار 
پژوهشكده مديريت و مهندسي كيان
موسسه مديريت پروژه آريانا
موسسه فن‌آوري اطلاعات آريانا
مركز آموزش و توسعه مديريت آريانا
انتشارات آريانا
مشتریان کلیدی 

 
عضویت در خبرنامه
 
با عضویت در خبرنامه الکترونیکی می توانید از اخبار، مقاله ها و پژوهش های جدید شرکت مشاوره مدیریت آریانا مطلع شوید.
برای عضویت در خبرنامه اینجا بروید.