مشاوره تخصصی صنعت برق

خدمات آریانا در حوزه صنعت برق

از نصب نخستین مولد برق در حرم امام رضا علیه‌السلام و ورود صنعت برق به ایران در سال ۱۲۷۹ خورشیدی، حدود ۱۲۰ سال می‌گذرد. صنعت برق در طی این سال‌ها فراز و نشیب فراوانی را تجربه کرده که یکی از مهم‌ترین نقاط عطف آن، تشکیل شرکت توانیر در سال ۱۳۴۶ با هدف توسعه شبکه سراسری بوده است.

شکل زیر بیش از پنجاه سال عملکرد شرکت توانیر را در قالب شش شاخص کلی ارایه می‌نماید. اعداد و ارقام این شکل موید آن است که در پنج دهه گذشته، ظرفیت تولید و انتقال نیروی برق در کشور (به طور متوسط) حدود  ۸۹ برابر و تولید برق و پیک بار شبکه به ترتیب ۱۴۰ و ۹۶ برابر شده است. تمام این اعداد حاکی از «رشد کمّی چشمگیر» و حاکمیت «ذهنیت توسعه‌گرا» در صنعت برق کشور است.

مشاور صنعت برق

با وجود رشد کمی مورد اشاره در بالا، به نظر می‌رسد که اداره صنعت برق کشور در چند دهه گذشته از «اصول شرکت‌داری» و «الزام‌های اقتصادی» فاصله گرفته و نتیجه این غفلت پیامدهای زیر را درپی داشته است.

› قیمت برق بسیار پایین است و این مهم اسراف و بدمصرفی را نزد مشترکان نهادینه کرده است.

› بدمصرفی رشد سالیانه بیش از ۷ درصدی پیک برق را در چهار دهه گذشته درپی داشته است.

› پاسخگویی به رشد لجام‌گسیخته پیک در کنار حاکمیت «پارادایم توسعه»، بدهی چندده هزار میلیارد تومانی را برای صنعت برق به ارمغان آورده است.

› بدهی فزاینده در کنار قیمت گذاری ناشیانه، اقتصاد برق را نامتوازن و بیلان هزینه‌ها را چند برابر درآمدها کرده است.

› و صدالبته بدیهی است که اقتصاد نامتوازن و نحیف برق پرداختن به اهداف کیفی و اقتصادی چون کاهش تلفات شبکه، بهبود راندمان نیروگاه‌ها، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، هوشمندسازی شبکه و … را به محاق برده است.

به زعم ما یکی از علل ریشه‌ای ناکامی‌های بالا، رسوخ «رویکرد فنی و مهندسیِ صرف» در بدنه صنعت برق و کم‌توجهی به ابعاد «اجتماعی و اقتصادی» نهفته در کسب‌وکار تولید و توزیع برق است.

ما در شرکت مشاوره مدیریت آریانا – با بیش از ۲۰ سال سابقه در تدوین برنامه استراتژیک که بخش قابل توجهی از آن در صنعت برق بوده است – در تلاشیم با مطالعه آخرین روندهای جهان در زمینه های مورد اشاره و بررسی دقیق وضعیت کنونی شرکت‌های کارفرما، چالش‌های آنان را شناسایی و نسبت به رفع آن‌ها برنامه‌ریزی نماییم. تعداد پروژه‌های بازنگری استراتژی، گواه رضایتمندی کارفرمایان از برنامه‌ریزی‌‌ها و نقشه‌‌راه‌های تدوین شده و حاکی از ادامه همکاری آنان با آریانا حتی پس از پایان پروژه است.

در ادامه برخی از مهم‌ترین خدمات شرکت مشاوره مدیریت آریانا در صنعت برق آورده شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید فایل سوابق را مشاهده نمایید.

  • تدوین برنامه‌ریزی استراتژیک در بیش از ۲۰ شرکت تولید، برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق
  • تدوین برنامه‌ریزی استراتژیک و طراحی مکانیزم مدیریت بار صنایع (طرح ذخیره عملیاتی) در شرکت مدیریت شبکه برق ایران
  • انجام پروژه‌های پژوهشی با موضوعات اقتصاد صنعت برق، انرژی‌های تجدیدپذیر، شبکه هوشمند، مدیریت سمت تقاضا و بهره‌وری برق و انرژی

سوابق شرکت مشاوره مدیریت آریانا در صنعت برق

مشتریان ما در حوزه صنعت برق

کتاب های آریانا در حوزه صنعت برق

گزارش‌های آریانا در حوزه صنعت برق